Real Lunches, Real Easy!

Develop a routine with healthy, packed lunches.

Simple To Follow

Easy & Healthy Choices

Avoid Extra Stress

Meet Kiran & Lisa

Kiran.jpg

Kiran Dodeja Smith

Kiran is the creator of all four editions of “Real Lunches, Real Easy!” As a wife and mom to four kids ages 16 and under, she’s prepared a LOT of school lunches! Kiran attended the Institute of Integrative Nutrition and is a Holistic Health Coach.
 

Lisa-Leake-photo-for-home-page-bio-box-376x400.jpg

Lisa Leake

Lisa is the founder of 100 Days Of Real Food and a #1 New York Times Bestselling Author of three cookbooks. As a mom of two, she’s an expert in cutting out processed food and packing healthy lunches.
 

Time limited (we only sell for two weeks each year)

SINGLE PLANS

$ 12 Per Meal Plan
  • Weekly menus
  • Simple daily instructions
  • Detailed shopping lists
  • Easy to follow recipes
  • Tips and tricks to get organized
  • Blank templates for your own plans
  • Get 24 weeks of lunches (6 weeks only)
  • Save money with bundle discount

GET THEM ALL

$48
$ 29 All Four Plans
  • Weekly menus
  • Simple daily instructions
  • Detailed shopping lists
  • Easy to follow recipes
  • Tips and tricks to get organized
  • Blank templates for your own plans
  • Get 24 weeks of lunches (all plans)
  • Save money with bundle discount
Most Popular

Make Lunches a Breeze with Real Lunches, Real Easy

School may not be looking the same, but their lunches definitely can!

  • Weekly Menus
  • Simple Daily Instructions
  • Detailed Shopping Lists
  • Easy-To-Follow Recipes
  • Color Photos of Lunches
  • Plus Templates, Tips, and More!

Since 2014, we’ve helped over 45,000 families send their children off to school with a healthy lunch!

Perhaps even more importantly, we’ve helped them reduce the stress that goes into planning healthy lunches and the guilt that surfaces when they just don’t have the time.

Real Lunches, Real Easy! is a complete system for a school year full of nutritious real food.

We have four guides available with each guide providing meals for a 6-week period. You can buy one or our 4-version bundle for 24 weeks of healthy lunches. You’ll learn:

  • What groceries to buy each week
  • When and what to prep
  • What lunches to pack each day (including color photos)

No more struggling with meal planning!

No more worrying about how to give your kid(s) a healthy lunch!

You get a simple, easy to follow system that gives you everything you need and takes just a couple of hours each week.

Due to contractual agreements between Lisa and her publisher, this program is only offered for two weeks each year and will close on August 24th.

CHOOSE From These Four Versions of Real Lunches, Real Easy...

Version 1

Focuses on simple, easy to make recipes, such as:

  • Veggie Lasagna Cups
  • Peanut Thai Pasta
  • Spaghetti & Meatballs

Version 2

Contains different, tasty recipes, like these:

  • Mini-Meatloaves
  • Falafel
  • Chocolate Zucchini Bread

Version 3

Similar to version 2, but with different recipes:

  • White Chicken Chili
  • Stuffed Pizza Peppers
  • Baked Oatmeal Cups

Version 4

Geared toward larger appetites, like teens & tweans (even adults).
  • Chicken Parmesan
  • One-Pot Taco Pasta
  • Baked Taquitos

Version 1

Focuses on simple, easy to make recipes, such as:

  • Veggie Lasagna Cups
  • Peanut Thai Pasta
  • Spaghetti & Meatballs

Version 2

Contains different, tasty recipes, like these:

  • Mini-Meatloafs
  • Falafel
  • Chocolate Zucchini Bread

Version 3

Similar to version 2, but with different recipes:

  • White Chicken Chili
  • Stuffed Pizza Peppers
  • Baked Oatmeal Cups

Version 4

Geared toward larger appetites, like teens & tweans (even adults).
  • Chicken Parmesan
  • One-Pot Taco Pasta
  • Baked Taquitos

Each version includes 6 weeks of menus, daily instructions, shopping lists, recipes, and more.

Time limited (we only sell for two weeks each year)

Want to take a peek inside? Click on any of the images below for a sample menu, meal plan, shopping list, and recipe.

Feeling unmotivated? We've got your back! This is a fail-proof plan that's complete with ...

  • 6 weeks of lunch meal plans
  • Over 50 pages each
  • Tips and tricks to get organized
  • Recommended lunch packing tools to make the job easier
  • Bonus recipes (versions 1 and 2) and suggested add-ins for those extra hungry kids
  • Blank templates if you wish to create your own plans

Time limited (we only sell for two weeks each year)

SEE WHAT OTHERS ARE SAYING

Time limited (we only sell for two weeks each year)

SINGLE PLANS

$ 12 Per Meal Plan
  • Weekly menus
  • Simple daily instructions
  • Detailed shopping lists
  • Easy to follow recipes
  • Tips and tricks to get organized
  • Blank templates for your own plans
  • Get 24 weeks of lunches (6 weeks only)
  • Save money with bundle discount

GET THEM ALL

$48
$ 29 All Four Plans
  • Weekly menus
  • Simple daily instructions
  • Detailed shopping lists
  • Easy to follow recipes
  • Tips and tricks to get organized
  • Blank templates for your own plans
  • Get 24 weeks of lunches (all plans)
  • Save money with bundle discount
Most Popular

Don't Fall back into that crazed rut of not knowing what day it is with the kids snacking all day long...

Have questions or need customer support?

We’ve got you covered! Read our FAQ page to get answers to common questions and support.

Lunches are designed for preschoolers through tweens (with version four geared toward tweens through adults); quantities can be adjusted accordingly. Please note that meal plans are not gluten-free or vegetarian. Gluten-free substitutions are included.

Your purchase entitles you to a digital copy of your Real Lunches, Real Easy! meal plan eBook(s) for your personal use. The material is copyright protected and you may not copy or distribute it. All digital file sales of our eBooks are final and cannot be refunded. See terms of sale.

If you have a problem downloading your content, please contact us at [email protected].

Typical support hours are 8am – 5pm EST M-F, and we will do our best to respond within 24 hours.

Pay what you can: $̶5̶7̶